вторник, 10 апреля 2012 г.

Does your health depend on you?

Урок английского языка в 6 классе

Цель: обобщить знания по теме ”Здоровье”.
Задачи:
1. Развитие умения догадываться о значении слова по словообразованию, развитие логического мышления, развитие способности соотносить, развитие умения работать в парах и группах.
2. Воспитание уважительного отношения к себе и окружающим, бережному отношения к своему здоровью, профилактика здорового образа жизни.
3. Совершенствование лексических и грамматических навыков говорения.


Ход урока:
  1. Оргмомент.
- Good morning!
How are you?
Who is on duty today?
Today we have unusual lesson. We have guests. Lets try to work well.

  1. Фонетическая зарядка.
-          Look  at the blackboard. These are two columns: illnesses and parts of body.
-          And on my table you can see sheets of paper with names of illnesses and parts of body. Come here, take a sheet pf paper, read and stick on the blackboard on the right columns.
Words: appendicitis, feet, teeth, the flu, a backache, legs, a forehead, a stomachache, shoulders, a cold, arms, a neck, a head, a toothache, a headache.

  1. Речевая зарядка.
-          Ask each other: How often do you…?

  1. Обобщение изученного. Работа в рабочей тетради.
-          And now open your AB, page 30, ex.3 (new AB – p.78 ex.2)
-          Read the task, please.
-          What must we do?
We'll draw a monster.
Do you want?
________ and ________ go to the blackboard.
(учащиеся говорят сколько чего нужно нарисовать у монстра)
Дети рисуют на доске. Учитель задает вопросы:
________, do you like it?
– Is it a boy or a girl?
– What is his name?
– How old is he?
– Has he got a sister or a brother?
–________ do you like your monster?
– What is his name?
– Where is he from?
– How old is he?
Thanks! Sit down, please.

  1. Ex. 6 p.31 (new AB ex.6 p.79) – read the rule, please.
When we use must and when we use should?
  1. What must we do if we have a headache? (take tablets) What else can we use? (home medicine). P.32 ex.7 (?)
At home you did a project ”Home medicine in my country”. Who wants to tell us about it?
(выступление детей с защитой проектов)

  1. Подведение итогов:
-          How do we form names of illnesses from names of parts of body?
-          When we use should and when we use must?

  1. Дополнительное задание:
How many words can you unscramble?
R A E T H – HEART
E A H D – HEAD
Y E E –EYE
K C B A – BACK
R S U H O D L E -  SHOULDER

Комментариев нет:

Отправить комментарий